120 هزار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی به مناطق روستایی کشور تخصیص یافتنعمت الله رضایی روز پنجشنبه در حاشیه کارگروه اشتغال روستایی خمین در گفت وگو با ایرنا افزود: این میزان اعتبار پس از ارائه لایحه دولت در سال گذشته و تصویب آن در مجلس شورای اسلامی و طی مراحل قانونی، از محل صندوق ذخیره ارزی تامین شده و از طریق منابع مالی معاونت توسعه روستایی برای ایجاد شغل پایدار و جدید در روستاهای کشور توزیع می شود.
وی گفت: برای ایجاد شغل در روستاها هیچ گونه محدودیت مالی وجود ندارد و مدیران باید با طرح های کارآمد و جذب منابع و تسهیلات موجود برای رفع مشکل بیکاری و افزایش درآمد روستاییان تلاش مضاعف کنند.
وی اظهارکرد: چهار هزار و 354 فرصت شغلی جدید امسال در روستاهای کشور ایجاد شده که می طلبد مسئولان و مدیران اجرایی برای جذب اعتبارات بیشتر بکوشند.
رضایی ادامه داد: سهم استان مرکزی از اعتبارات و تسهیلات تخصیصی در ایجادشغل و کسب و کار روستایی 2 هزار و 500 میلیارد ریال است و سهم شهرستان خمین 10 درصد از این منابع استانی است.
معاون برنامه ریزی امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: بر اساس آمار پنج هزار بیکار در خمین ثبت شده که 30 درصد آنان در روستاها ساکن هستند.
رضایی افزود: سرانه ایجاد هر فرصت شغلی روستایی 400 میلیون ریال است که برای ایجاد اشتغال روستایی در خمین با جمعیت بیکار یک هزار و 500 نفری به 600 میلیارد ریال منابع مالی نیاز است.
وی تاکید کرد:اعتبار مورد نیاز برای اشتغالزایی روستایی در خمین در مقابل منابع مالی تخصیصی رقم ناچیزی است و مدیران برای اجرای طرح های اشتغالزایی باید شرایط را تسهیل و تسریع بخشند.
معاون برنامه ریزو بقیه شامل امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور گفت: دولت در سال های گذشته بر ایجاد زیرساخت ها در مناطق محروم و روستایی و امکانات زیربنایی تمرکز کرد و امسال علاوه بر فراهم کردن زیرساخت های لازم در زمینه شکوفایی اقتصاد روستائیان و بهبود معیشت آنان نیز وارد عمل شده است.
رضایی افزود: راهبرد دولت به گونه ای است که در هر نقطه ای که سرمایه گذار تمایل به سرمایه گذاری داشته باشد همراهی و حمایت برای تامین زیرساخت های لازم مهیا است.
وی یادآور شد: بهبود وضعیت معیشت روستاییان کلید ماندگاری جمعیت در کانون های مولد روستایی است و این مهم در سرفصل های مهم کاری دولت دیده شده است.
معاون برنامه ریزی امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور اظهار کرد: اقتصاد روستا فقط تولید محصولات کشاورزی نیست و حدود نیمی از ارزش افزوده کشور مدیون حوزه کشاورزی است.
رضایی گفت: تحول آفریتی در روستا با تکیه بر اقتصاد مولد حاصل می شودو در این راستا باید بر زنجیره ارزش افزوده تمرکز کرد و اشتغالزایی پایدار از مرحله طراحی، تامین مواد اولیه، تولید و بازار فروش در بخش های مختلف کشاورزی، صنعتی، گردشگری و خدماتی در کنار هم دیده شده و تکمیل شود.
فرماندار خمین نیز در این کارگروه گفت: روستاهای خمین از ظرفیت گردشگری بکری برخوردارند که می توان از این قابلیت برای توسعه اشتغال و افزایش درآمد استفاده کرد.
سید مهدی ساداتی افزود: سنگ نگاره های تیمره، بقاع متبرکه، خانه های قدیمی و تاریخی، شهرهای زیر زمینی، آثار تاریخی دیگر و جاذبه های طبیعی گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را جذب روستاها می کند.
وی اظهارکرد: این داشته ها برای ایجاد شغل پایدار و افزایش درآمدهای خانوارهای روستایی بسیار موثرهستند و گردشگری باید محور ایجاد شغل در روستاها در خمین قرار گیرد.
ساداتی بر ایجاد صنایع تبدیلی نیز تاکید کرد و افزود: سرمایه گذاری در بخش راه اندازی صنایع تبدیلی برای تکمیل حلقه زنجیره تولید محصولات کشاورزی، ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی در این شهرستان ضروری است.
فرماندار خمین افزود: سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از اولویت های اساسی ستاد اقتصاد مقاومتی است که در این زمینه صنایع تبدیلی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی باید درخمین توسعه ‌یابد.
وی اظهارکرد: از این طریق گام بزرگی در تحقق اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید برداشته خواهد شد.
در این کارگروه طرح های اشتغالزایی روستایی مورد بررسی قرار گرفت و بر رفع مشکلات و موانع سرمایه گذاری در روستاها و پرداخت تسهیلات تاکید شد.
شهرستان خمین از توابع استان مرکزی 105 هزار نفر جمعیت در 2 شهر ، 2 بخش و هفت دهستان دارد.
7277/6013/خبرنگار: افسانه اروند***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید