بخت آزمایی انگور بیجار در بازار مصرفبه گزارش ایرنا، کشاورزی از دیرباز در دیارگروس از ظرفیت های زیادی برخوردار بوده و تاکنون نیز ثابت شده کمتر عرصه اقتصادی توانسته است این مهم را در اولویت دوم قرار دهد.
2 محصول گندم و انگور از ظرفیت های بی نظیر و فعال کشاورزی در دیار کهن و تاریخی گروس هستند که بعنوان برند پیشرفت و اشتغالزایی بالا در این منطقه از سابقه درخشان و زیادی برخوردار است اما تاکنون در حد انتظار و رشدی هم سطح دیگر عرصه های اقتصادی کشور و کردستان نداشته اند.
شهرستان بیجار با توجه به گستردگی زیادی جغرافیایی و پراکندگی مناطق محل سکونت مردم از ظرفیت های مختلف دیگر نواحی در بخش کشاورزی بهره های زیادی گرفته است و استان ها و شهرستان های همجوار خود را از نعمت های الهی خود بهره مند سازد.
یکی از این ظرفیت های برگرفته این شهرستان از استان همدان و همچنین صادرات به استان های زنجان، آذربایجان غربی و شهرستان های قروه، دیواندره و تکاب محصول مهم و اشتغالزای انگور است.
انگور بیجار بخاطر تنوع محصول، تعدد بهره برداری و صنایع تبدیلی از آن با استقبال خوب از سوی باغداران برخوردار بوده و اگر خشکسالی سال های اخیر نبود، بسیاری از زمین های آبی منطقه گروس ب تاکستان تبدیل می شدند.
رئیس جهاد کشاورزی بیجار می گوید: انگور از انواع محصولات باغی است که اگر کارخانه های صنایع تبدیلی به کمک باغداران بیایند، می تواند، اشتغالزایی و درآمدزایی با کمترین افت و ضرر را داشته باشد.
محمد عباسی به ضرورت تبلیغ و اطلاع رسانی در کنار ایجاد صنایع تبدیلی در خصوص این محصول تاکید کرد و افزود: به همان مقدار و میزانی که نیاز به راه اندازی صنایع تبدیلی در مورد انگور داریم به تبلیغ و آگاهی بخشی نیز نیازمندیم.
وی برگزاری جشنواره انگور را یکی از راه های کم هزینه و مناسب برای اطلاع رسانی و تبلیغ در وضعیت فعلی برشمرد و اضافه کرد: تاکنون سه جشنواره انگور با مرکزیت شهر یاسوکند و محوریت انگور بی نظیر آن در این منطقه برگزار شده و بزودی چهارمین جشنواره انگور بیجار نیز در این شهر برگزار می شود.
عباسی با بیان اینکه حضور و بازدید از این جشنواره برای علاقه مندان در استان ها و شهرهای همجوار کمترین هزینه را دارد، اظهار امیداوری کرد، تجار و فعالان بخش کشاورزی از استان های زنجان، آذربایجان غربی و همدان در این جشنواره حضور یابند.
وی هدف از برگزاری این جشنواره را اصلاح، احیا و بهسازی باغات انگور، مدیریت و بهره وری عوامل تولید، آشنایی بیشتر مردم با انواع مرغوب انگور شهرستان بیجار و بررسی و اتخاذ راهکارهای مقابله با بحران کم آبی و روش های بهینه سازی مصرف آب در باغات بیان کرد.
به نظر مدیر جهاد کشاورزی بیجار، بیکاری در دیار گروس به یک معضل منطقه ای تبدیل شده است و به علت نبود و یا فعالیت کم صنایع دیگر، مهاجرت تنها راه پیش روی مردم قرار گرفته لذا با محوریت برنامه های حمایتی اقتصاد مقاومتی می توان با راه اندازی واحدهای کوچک تبدیلی و افزایش سطح زیر کشت و توسعه باغات فعلی به ماندگاری مردم و درآمد زایی آنان کمک کرد.
عباسی گفت: این شهرستان دارای حدود 2 هزار و 900 هکتار باغ است که انگور در مقایسه با سایر محصولات، وسیع ترین سطح زیر کشت را با حدود یک هزار و 300 هکتار به میزان 75 درصد باغات منطقه به خود اختصاص داده و به طور میانگین حدود 11 تن انگور در هر هکتار از این میزان در سال برداشت و روانه بازار مصرف می شود.
وی اضافه کرد: ظرفیت زیادی برای افزایش و توسعه این مقدار تولید وجود دارد که کم آبی، امکان و فضای مناسب نگهداری و نبود بازار فروش موجب شده رغبت زیادی برای سرمایه گذار و حتی کشاورز مالک باغ وجود نداشته باشد.
به گزارش ایرنا، وجود افزون بر 20 گونه انگور از جمله عسگری، فخری، یاقوتی، سیاه و کشمشی سفید و قرمز در دیار گروس بخصوص مناطق حسن آباد، پیرتاج، خسرو آباد و مرکزی موجب شده تنوع خوبی برای تامین نیاز بازار و تولید در صنایع تبدیلی ایجاد شود.
شهرستان بیجار در شرق استان کردستان واقع شده است و از سطح گسترده جغرافیایی و کوهستانی، کوهپایه ای، دشت های وسیع و 2 رودخانه قابل توجه برای فعالیت در امور کشاورزی، دامداری و باغداری برخودار است.
خبرنگار: سید باقر سبحانی ** انتشار دهنده: عبدالله رحمانی
7350/ 3020انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید