اجرای طرح روستا تعاون در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شدصابر مظاهری روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مهم‌ترین ویژگی‌های مناطق روستایی که طرح «روستاتعاون» باید در آنها اجرا شود شامل برخورداری از حداقل 50 خانوار، اجرا شدن طرح هادی در آنها، داشتن میزان مهاجرفرستی پایین و بالا بودن نرخ مشارکت اقتصادی ساکنان است.
وی عنوان کرد: در این طرح، افراد بیکار در روستا با تشکیل تعاونی تخصصی در زمینه یک حرفه، به کار مشغول می‌شوند و دولت در این مسیر از آنها حمایت می‌کند.
مظاهری بیان کرد: فعالیت این تعاونی‌ها در زمینه‌های تولید، صنعت، تجارت، کشاورزی و خدمات خواهد بود و با توجه به ظرفیت هر روستا توسط اهالی بیکار روستا تشکیل خواهد شد.
وی اظهار داشت: دولت در این طرح در زمینه بیمه، تسهیلات، بازاریابی، آموزش و تشکیل زنجیره‌های حرفه‌ای از آنان حمایت می‌کند.
مظاهری گفت: پیش از این به طور معمول افراد خانواده‌ها اقدام به تشکیل تعاونی می‌کردند اما در طرح جدید افراد علاقه‌مند به یک حرفه خاص در روستاها دست به تشکیل این تعاونی‌ها خواهند زد.
وی افزود: سهم این استان در طرح «روستاتعاون» 40 تعاونی بوده که باید در 2 مرحله و در سال‌های 1396 و 1397 در روستاهای استان ایجاد و راه اندازی شود.
مظاهری اظهار داشت: براساس این طرح، امسال21 و سال 97 نیز 19 تعاونی در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد ایجاد و راه اندازی می‌شود.
وی عنوان کرد: براساس برنامه ریزی‌ها دستکم در هر تعاونی باید 10 نفر به کار مشغول شوند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح «روستاتعاون» از زیرمجموعه‌های طرح ملی اشتغال فراگیر است.
وی عنوان کرد: یک تفاهم نامه همکاری بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و استانداران سراسر کشور به منظور رسیدن سهم بخش تعاونی در اقتصاد به 25 درصد، توسعه فرهنگ تعاونی بین مردم، گسترش عدالت اجتماعی با رویکرد تعاونی‌ها از طریق توزیع عادلانه فرصت‌ها، منابع و امکانات و افزایش سطح اشتغال مولد با تأکید بر مالکیت و مدیریت نیروی کار در حوزه تعاونی منعقد شده و اجرای طرح «روستاتعاون» نیز اقدامی در راستای تحقق چنین اهدافی خواهد بود.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد در ادامه با اشاره به اینکه یک هزار و 48 تعاونی در استان راکد هستند، اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه برنامه‌هایی برای ایجاد اشتغال پایدار در روستا‌ها پیش بینی شده است.
مظاهری اظهار کرد: سه هزار و 95 تعاونی در استان ثبت شده که از این تعداد 2 هزار و 47 تعاونی فعال و یا در دست اجرا هستند.
وی تصریح کرد: این تعاونی‌ها دارای 258 هزار و 668 نفر عضو هستند که زمینه اشتغال 20 هزار و 410 نفر را ایجاد کرده‌اند.
مظاهری گفت: در سال 96 تعداد 18 تعاونی با 321 عضو ایجاد و برای 218 نفر فرصت شغلی محقق شد.
یازدهم تا هفدهم شهریور در ایران به نام هفته تعاون نامگذاری شده است.
این استان دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.
کهگیلویه و بویراحمد براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن 1395 بیش از 713 هزار نفر جمعیت دارد.
نرخ بیکاری این استان براساس آمارهای سال 1395 حدود 13 درصد است.
خبرنگار: حسین خدمتی ** انتشار دهنده: مسعود علیزاده
7531/1662/6110انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید